Maple Leaf Indicates the Event is Admission Free

  Home
  2015 Schedule of Events
  2015 TD Bank
Syrup Giveaway
and Getaway Contest
Antique Show
Beverage Tasting
  Carnival

Children's Program
Craft & Specialty Foods Show
  Directions & Map
Exhibit Hall
Face Painting
  Fiddler's Variety Show
Historical Museum

In Taylor Park
  Lodging & Restaurants
Main Street Stage Entertainment
Maple Cooking Demonstrations
Maple Syrup &
Maple Product Contest
  Media Information
On the Street
  Pancake Breakfast
Parade

Photography Contest

St. Albans Downtown Merchants' Window Displays
  Sap Run
Sponsors & Friends
Sugarhouse Tours
Vermont Maple Ambassadors
  Vermont Maple
Barbeque & Winners Presentations
  Vermont Maple
Cookbook
Vermont Maple
Cooking Contest
Vermont Maple Syrup &
Maple Product Contest
  Vermont Maple Stores

Vermont Maple Sugarmakers Assoc.

  Youth Talent Show
 

Welcome to...
Downtown St. Albans

Something for Everyone!

THE 2014 WINNERS


MAPLE AMBASSADORS

Braiden Mayo, Hardwick, VT

Katherine Ham, Sheffield, VT



MAPLE SYRUP CONTEST

Golden -Bragg Farm, Montpelier

Amber
- David LaRock, Brandon

Dark
- Templeton Farm, Montpelier

C. Blake Roy Award - Bragg Farm, Montpelier

Best Of Show - Bragg Farm, Montpelier



MAPLE PRODUCTS:

Maple Sugar Cakes - Glenn & Ruth Goodrich, Cabot

Maple Cream - Sugar Daddy Maple Products, Derby

Maple Fudge - Vermont Maple Forest Products, Morrisville

Maple Granulated Sugar - Glenn & Ruth Goodrich, Cabot



COOKING CONTEST

Vermont's Best Youth Maple Cook - Alaina Rodgers, Fairfax

Vermont's Best Maple Cook
- Patty Cross, Swanton

Cakes - Jeanie Tomeny, Essex Jct.

Pies/Other Desserts - Nancy Myers, Milton

Pickles, Preserves, Sauces, Dressings - Stephen Tetreault, St. Albans

Breads - Patty Cross, Swanton

Maple For The Health Of It - Patty Cross, Swanton



YOUTH TALENT SHOW

DIVISION I

#1 – Mila Belle – Voice - Summit School

#2 – Abigail Freeman – Voice - Highgate Elementary

#3 – Carly Charron – Voice - SATEC

DIVISION II

#1 – Zanipolo Lewis – Classical cello - Home schooled

#2 – Foster Leith Hutchins – Irish Step Dance – Enosburgh Elem.

# 3 – Juliana Turner – Dance – St. Albans City

DIVISION III

# 1 – Matthew Thibault – Piano – Home schooled

 # 2 – Tyler Lobdell – Saxophone – Fairfield Elementary

#3 – Natalee Garen – Voice – Colchester Middle School

DIVISION IV

#1 – Gracie West – Tap Dance – BFA St. Albans

#2 – Emily King – Flute – BFA St. Albans

#3 – Nathaniel Miller & Nathalie Gravelin – Voice – BFA St. Albans

Ducham Scholarship Award

Zanipolo Lewis – Classical cello - Home schooled


WOKO Youth Fiddler Scholarship

Ellie Davidson - Colchester Middle School


People's Trust Youth Talent Show Contest Winner:
Emily King

Vermont Maple Festival Scholarship Winners:
Zanipolo Lewis
Sierra Jewett
Mioka Benjamin



PARADE

1st Place - Most Maple Related - #132 Maple Valley Drafts

1st Place - Most Creative - #28 Girl Scout Troop 30038

1st Place
- Best Youth -#219 St. Albans Cub Scout Pack 874

1st Place - Best Entertainment - #106 BFA St. Albans Band

Parade Marshal - Kaye Mehaffey



SAP RUN

Overall Male - Brent Towne

Overall Female - Sarah Auer

see full results



DOWNTOWN WINDOW DISPLAYS

1st Place - Imagination
2nd Place
- What A Yarn
3rd Place
- Rail City Salon


PHOTO CONTEST

BEST OF SHOW

Essence of Sugaring: Ashley Callan, Fairfield


PROCESS/PRODUCT

FIRST PLACE: VT’s Liquid Gold: Morgan Quimby Underhill



SECOND PLACE: Boiling Time: Paula A. Yandow East Fairfield



THIRD PLACE: Nighttime Sugarhouse: Trevor Hallam, Fayston


PEOPLE


FIRST PLACE: Untitled: Jessica Boomhower, Enosburg Falls



SECOND PLACE: Anticipation: Paula A. Yandow Enosburg Falls



THIRD PLACE: Untitled: Denny Le ahy, Enosburg Falls


SCENIC


FIRST PLACE: Snow on Sugar: Maggie Joyce Townshend



SECOND PLACE: Sweet Shack: Ryan Jas inski, Miltonk Paula Yandow, East Fairfield



THIRD PLACE: Maple Horizon: Morgan Quimby, Underhill